تبلیغات
روایت عاشورا - شهادت در راه خدا ( چهارمین درس عاشورا )
 
روایت عاشورا
عاشورا پیام زندگی

سیاست‏مداران حرفه‏اى در مبارزه دو گروه با یكدیگر بر توازن قوا تأكید مى‏كنند و از درگیرى مبارزان با دشمنى كه از جهت عِدّه و عُدّه برتر است، بر حذر مى‏دارند و آنان را به سكوت و گوشه‏گیرى فرا مى‏خوانند. روشن‏فكران آن زمان نیز امام‏حسین(ع) را از درگیرى با یزید كه تا بن دندان مسلح بود بر حذر مى‏داشتند، امّا منطق آن بزرگوار چیز دیگرى بود. او و دیگر عاشورائیان از ایستادگى در برابر یزید و حكومت اموى هرگز تردیدى به خود راه ندادند و با ایثار جان خود درخت اسلام را آبیارى كردند. كشته شدن در راه خدا هر چند از سوى انسان‏هاى ظاهر بین جدا شدن از دنیا و لذایذ آن است، ولى از نگاه انسان‏هاى وارسته، شهادت پایان رنج‏ها و سختى‏ها و رسیدن به لقاء الله است. آخرین آرزوى این‏گونه انسان‏ها شهادت است. اسلام با تحول در بینش‏ها و ارزش‏ها انسان‏هایى را تربیت كرد كه براى دفاع از مكتب، از جان و مال خویش مى‏گذشتند و در میدان جهاد و شهادت پدر و پسر بر یكدیگر پیشى مى‏گرفتند(1) و گاه براى حضور یكى از آن‏ها در صحنه جنگ و جهاد و ماندن یكى از آن‏ها در خانه، كار به قرعه مى‏كشید(2) وقتى كه امام‏حسین(ع) مى‏خواست از مكّه حركت كند در خطبه‏اى، از زیبایى مرگ در راه خدا سخن گفت و از همراهان خواست هر كس آمادگى كشته شدن در راه خدا دارد همراه ما بیاید:

 


«من كان باذلاً فینا مهجته موطّنا على لقاء الله نَفْسَهُ فلیرحل معنا(3)
هر یك از شما حاضر است در راه ما از خون قلب خویش بگذرد و جانش را در راه ما نثار كند آماده حركت با ما باشد.» در جاى دیگر آن بزرگوار مى‏فرماید:
«اگر این بدن‏ها براى مرگ آفریده شده‏اند پس چه بهتر كه به صورت شهادت باشد.»
(4) استقبال از مرگ در راه عقیده و آرمان نزد ملت‏هاى دیگر هم ارزشمند است. مردم آزاده دیگر نیز چنین مرگى را تقدیس و ستایش مى‏كنند و آن را برتر از زندگى ذلت‏بار و زیر ستم و همراه با ننگ و پستى مى‏دانند. بنابراین، چه قدر سست و بى‏پایه است سخنان كسانى كه امروزه، شهادت‏طلبى را «خشونت» خوانده و آن را محكوم مى‏كنند. سخنان اینان از عقل و نقل هر دو به دور است. كوتاه سخن این‏كه تلاش و فداكاى و ایثار جان و مال در راه عقیده و هدف‏هاى الهى تا كشته شدن و شهادت در راه خدا یكى از درس‏هاى رویداد عاشورا در عرصه رفتار سیاسى است، یعنى انسان در عرصه سیاسى گاه به جایى مى‏رسد كه باید در راه هدف و آرمان‏هاى الهى فداكارى كند و از جان و مال خود بگذرد. این یكى از درس‏هاى امام‏حسین(ع) و دیگر عاشورائیان در قضیّه‏كربلاست.

پی نوشتها:

1- المغازى، واقدى، ج‏1، ص‏265.
2- همان، ص‏212.
3- اللهوف، ص‏53.
4- بحارالانوار، ج‏44، ص‏374.

منبع: كتاب درس‏ها و عبرت‏هاى عاشورا در عرصه رفتار سیاسى، مؤلف: محمدصادق مزینانىموضوع : درس‏ها و عبرت‏هاى عاشورا 

زیارت سالار عشق
نظرسنجی
نجوا با ارباب
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :