تبلیغات
روایت عاشورا - استعداد شبیه‏سازى در حادثه عاشورا
 
روایت عاشورا
عاشورا پیام زندگی
درباره وبلاگ


مطالب جامعی درباره ی واقعه ی عاشورا از جمله پیام عاشورا ، احادیث عاشورا ، معرفی كتب عاشورایی ، نمای عاشورایی ، موبایل عاشورایی و ...

مدیر وبلاگ :
خرید بک لینک
نظرسنجی
چقدر درباره عاشورا می دانید؟





از دیدگاه شهید مطهرى «كسانى كه به خاطر یك سلسله اصول و مبادى قیام مى‏كنند ونهضت مى‏نمایند در حقیقت به همه جهانیان بعد از خودشان پیامى دارند و به اصطلاح معروف وصیتى دارند. آیندگان باید با پیام آنها آشنا باشند و نداى آنها را بشناسند».(1) قیام امام‏حسین(ع) نیز از آن دست قیامهایى است كه بر اساس اصول بنیادین اسلام، با روش شناخته شده اسلام و برگرفته از سیره نبوى و علوى سامان یافته و داراى پیام و وصیت شفّاف براى آیندگان است. اگر چه این نهضت صرفاً براى شبیه‏سازى و كپى‏گیرى معمارى نشده است اما به گونه‏اى طراحى شده است كه استعداد شبیه‏سازى در آن وجود دارد. شهید مطهرى معتقد است: «انسان وقتى تاریخ حادثه عاشورا را مى‏خواند، استعدادى براى شبیه‏سازى در آن مى‏بیند. همان طور كه قرآن براى آهنگ‏پذیرى ساخته نشده ولى این طور هست و حادثه كربلا هم براى شبیه‏سازى ساخته نشده ولى این طور هست. من نمى‏دانم و شاید شخص اباعبدالله در این مورد نظر داشته است...متن تاریخ این حادثه، گویى اساساً براى یك‏نمایشنامه نوشته شده است. شبیه‏پذیر است، گویى دستور داده‏اند كه آن را براى صحنه بودن بسازند.»(2)

http://ashooraeyan.mihanblog.com

این خاصیت در حادثه كربلا نه صرفاً یك نمایش توخالى و صورت‏سازى عارى از حقیقت باشد بلكه به خاطر رازى است كه در آن نهفته است: «آن راز این است كه اساساً خود این حادثه، تمام این حادثه تجسم اسلام است در همه‏ابعاد و جنبه‏ها؛ یعنى راز اینكه این حادثه نمایش‏پذیر و شبیه‏پذیر است، این است‏كه‏تجسم فكر و ایده چندجانبه و چند وجه و چند بعد اسلامى است؛ همه اصول وجنبه‏هاى اسلامى عملاً در این حادثه تجسم پیدا كرده است؛ اسلام است در جریان و در عمل و در مرحله تحقق.»(3) «وقتى بخواهیم به جامعیت اسلام نظر بیفكنیم باید نگاهى هم به نهضت حسینى بكنیم. مى‏بینیم امام‏حسین(ع) كلیات اسلام را در كربلا به مرحله عمل آورده، مجسم كرده است ولى تجسم زنده و جاندار حقیقى و واقعى، نه تجسم بى‏روح. انسان وقتى در حادثه كربلا تأمل مى‏كند، امورى را مى‏بیند كه دچار حیرت مى‏شود و مى‏گوید اینها نمى‏تواند تصادفى باشد. وسرّ اینكه ائمه اطهار این همه به زنده نگه داشتن و احیاى این خاطره توصیه و تأكید كرده ونگذاشته‏اند حادثه كربلا فراموش شود، این است كه این حادثه یك اسلام مجسم است.»(4) بدین ترتیب ائمه اطهار خواسته‏اند كه داستان كربلا به صورت یك مكتب تعلیمى و تربیتى همیشه زنده بماند.

پی نوشتها:

1- شهید مطهرى، مرتضى، حماسه حسینى، مجموعه آثار، ج‏17، ص‏668.
2- همان، ص‏368.
3- همان، ص‏379.
4- همان، ص‏382.

منبع: کتاب شهید مطهرى، پیامهاى عاشورا و خطر تحریف، مرورى دوباره



نوع مطلب : اسرار عاشورا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 3 تیر 1389 06:05 ب.ظ
سلام همسنگر به ما هم سر بزن
دوشنبه 31 خرداد 1389 07:26 ب.ظ
بسم رب الشهدا و الصدیقین
سلام همسنگر
با مطلب ایمان سبز! ایمان بدون تفکر 4 آپ هستیم. خوشحال می شویم اگر وقت کردید یک سر به ما بزنید و نظر بدهید.
امیدواریم زیر لوای رهبری پاینده و پیروز باشید.
گروهان سایبری بسیج ایران
Iranian Basij Cyber Group
پیامبر(ص) از مومنان نسبت به خودشان سزاوار تر است به عبارت دیگر کل زندگی و تصمیم ها و جهت گیری ها و روش ها و رویه ها و هر چیز دیگر مومنان دست رسول خدا (ص) است و اگر گفت برو بمیر باید بمیری چرا که اوست سزاوار تر از ما به ما!........
دوشنبه 24 خرداد 1389 03:32 ب.ظ
فـــضــیــلــت مــــــاه رجـــب


در مورد ثواب روزه ماه رجب در كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین نقل شده است:

بدانید كسی كه یك روز از ماه رجب را از روی ایمان و به خاطر پاداش روزه بگیرد مستوجب رضایت خداوند می‌گردد. و اگر كسی به اندازه تمام زمین طلا انفاق كند برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود.

امام صادق (علیه السلام) نیز فرموده‌اند:

براستی كه نوح در روز اول رجب سوار كشتی شد و به همراهان خود گفت كه این روز را روزه بگیرند و فرمود كسی كه این روز را روزه بگیرد جهنم به اندازه مسافت یكسال از او دور خواهد شد و كسی كه هفت روز از این ماه را روزه بگیرد درهای هشتگانه بهشت برای او باز می‌شود و كسی كه پانزده روز از این ماه را روزه بگیرد حاجتش داده خواهد شد و كسی كه بیشتر روزه بگیرد خدای عزوجل ثواب بیشتری به او عنایت خواهد كرد.

از حضرت موسى بن جعفر علیهماالسلام روایت است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب گردد و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است
در بهشت از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد



اثـــرات ذکــــرخـــــدا در مـــاه رجــــب :




در طــول مــــاه هـــــزار بــــار خـــــوانـــدن ایــن دعــــــــــا:

(( استغفرالله ذوالجلال و الاكرام من جمیع الذنوب و الاثام. ))

شیخ صدوق در این باره روایت كرده است كه هر كس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم، خدای تو نیستم.


گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر كس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد كاخ بهشتی به او می‌دهد.




یا علی مدد ..... التماس دعا.....

منتظر قدوم مبارکتون هستم
جمعه 14 خرداد 1389 09:32 ب.ظ
سلام
از شما درخواست می کنم به روایت سالگرد امام از منظر گروهان سایبری بسیج ایران و حاشیه های آن دیدن کنید.
زیر لوای سید علی سرافراز و عزیز باشید./
یا علی
چهارشنبه 5 خرداد 1389 01:55 ب.ظ
سلام دوست من اگر مایلید تبادل لوگو کنیم به من خبر بدین بازدید روزانه من بیش از 500 تا است و این امر فقط برای اتحاد وبلاگ نویستان و بالا رفتن رنکینگ وبلاگهای بسیجی می باشد التماس دعا مدیر وبلاگ "پرواز تـــــــا بی نهایت"
جمعه 10 اردیبهشت 1389 11:40 ق.ظ
ایام فاطمیه برشما وتمامی شیعیان تسلیت باد
برقاتلین حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دختر پیغمبر
لعنت لعنت لعنت
سه شنبه 7 اردیبهشت 1389 08:37 ب.ظ
با سلام
وبلاگ شما در وبسایت ایران وب بخش وبلاگها ثبت شد
برای حمایت از ما لینک ما را یا لوگو ما را در وبلاگ خود قرار دهید
با تشکر
مدیریت وبسایت ایران وب
www.iranweb1.sub.ir
سه شنبه 7 اردیبهشت 1389 10:04 ق.ظ
باسلام خدمت شما دوست عزیز
وبلاگتون رودیدم خیلی عالی بود ازتون میخواستم که یه سری به ما بزنید
شمارو باافتخار لینک کردم
شنبه 4 اردیبهشت 1389 11:59 ق.ظ
باسلام وبلاگتون محشره منم جز یكی از برندگان بودم میخواستم بدونم جایزه واسه شما اومده و چیه من كه خبری ندارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی