روایت عاشورا
عاشورا پیام زندگی
درباره وبلاگ


مطالب جامعی درباره ی واقعه ی عاشورا از جمله پیام عاشورا ، احادیث عاشورا ، معرفی كتب عاشورایی ، نمای عاشورایی ، موبایل عاشورایی و ...

مدیر وبلاگ :
خرید بک لینک
نظرسنجی
چقدر درباره عاشورا می دانید؟

http://ashooraeyan.mihanblog.com

و اینك پس از نقل پیام حسین بن على علیه السلام در دو بخش از امر به معروف و نهى از منكر، به بخش سوم این موضوع كه در آن پنج پیام نقل گردیده است ، مى پردازیم :
11-اللهم انك تعلم انه لم یكن ما كان منا تنافسا فى سلطان ، و لا التماسا من فضول الحطام ولكن لنرى المعالم من دینك ، ونظهر الاصلاح فى بلادك ، و یاءمن المظلومون من عبادك ، و یعمل بفرائضك ، سننك و احكامك . (1)
خدایا! بى شك تو مى دانى آن چه از ما سر زده (و مبارزه اى كه بر ضد بنى امیه شروع كرده ایم ) نه رقابت در به دست آوردن قدرت سیاسى است و نه جستجوى ثروت و نعمتهاى بیشتر، بلكه براى این است كه ارزشهاى درخشان آیینت را ارائه دهیم و در بلاد و شهرها اصلاحات پدید آوریم و بندگان ستمدیده ات را از حقوقشان برخوردار و ایمن سازیم و براى این است كه به قوانین و احكام تو عمل شود.
12 -اللهم انى احب المعروف و انكر المنكر، و انى اسئلك یا ذاالجلال و الاكرام بحق هذا القبر و من فیه الا اخترت لى من امرى ما هو لك رضى و لرسولك رضى . (2)
خدایا من دوستدار معروف و از منكر بیزارم . اى خداى بزرگ و كرامت بخش ! تو را به حق این قبر و به حق كسى كه در میان آن است ، سوگندت مى دهم كه در این تصمیم و اراده اى كه دارم ، راهى را براى منم بنمایى كه موجب رضا و خشنودى تو و پیامبرت باشد.
امام علیه السلام این جمله را در یك برهه حساس و در یك شرایط تاریخى در كنار قبر رسول خدا صل الله علیه وآله وسلم ایراد فرمود، آنگاه كه تصمیم گرفت مدینه را به سوى مكه ترك گوید و براى آخرین بار به زیارت قبر رسول خدا (ص ) شتافت و با جد بزرگوارش وداع نمود.
13-و انى لم اخرج اشرا و لا بطرا و لا مفسدا و لا ظالما، و انما خرجت لطلب الاطلاح فى امة جدى (ع ) ارید ان امر بالمعروف و انهى عن المنكر و اسیر بسیرة جدى وابى على بن ابى طالب . (3)
و من نه از روى خود خواهى و یا براى خوشگذرانى و نه براى افساد و ستمگرى ، از مدینه خارج شدم بلكه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهى از منكر و خواسته ام از این حركت ، اصلاح مفاسد امور است و احیا و زنده كردن سنت و قانون جدم رسول خدا (ص ) و راه و رسم پدرم على ابن ابیطالب است.
این جمله ها بخشى از متن وصیتنامه حسین بن على علیه السلام است كه هنگام حركت از مدینه خطاب به برادرش محمد بن حنیفه  نوشته است .
14-و انا ادعوكم الى كتاب و سنة نبیه ، فان السنة قد امیتت و البدعة قد احییت تسمعوا قولى اهدكم الى سبیل الرشاد . (4)
من شما را به كتاب و سنت پیامبرش دعوت مى كنم ، زیرا سنت فراموش شده و بدعت ، جاى آن را گرفته است ، اگر سخن مرا بشنوید، به راه سعادت و خوشبختى رهنمونتان خواهم بود
این جمله نیز كه بیانگر انگیزه قیام و حركت حسین بن على علیه السلام است ، از فرازهاى نامه اى است كه آن حضرت پس از ورود به مكه ، به سران شهر بصره مانند مالك بن مسمع بكرى ، مسعود بن عمرو، منذر بن جارود و... نگاشته است .
15-الا و ان هولاء قد لزموا طاعة الشیطان ، و تركوا طاعة الرحمان ، و اظهروا الفساد، و عطلوا الحدود، و استاثروا بالفى ء، واحلوا حرام الله ، و حرموا حلاله ، و انا احق ممن غیر . (5)
مردم آگاه باشید! اینان (بنى امیه ) به پیروى از شیطان گردن نهاده و اطاعت خدا را ترك نموده اند، فساد را ترویج و حدود خدا را تعطیل نموده اند و بیت المال را به خود اختصاص داده ، حرام خدا را حلال و حلال خدا را تحریم كرده اند و اینك من سزاوار و شایسته ام بر حكومت مسلمانان نه اینان كه اسلام را تغییر داده اند.
این جمله بخشى از سخنرانى مشروح حسین بن على علیه السلام است كه در منزل بیضه  در نزدیكى كربلا خطاب به سپاهیان حر ایراد فرمود.

پی نوشتها:

1- خطبه حسین بن على علیه السلام در منى / 71.
2- مقتل خوارزمى 1 / 186 و عوالم / 177.
3- مقتل مقرم / 139.
4- مقتل مقرم / 141 - 142 و طبرى 6 / 200.

5- مقتل مقرم / 185. طبرى 6 / 229. كامل ابن اثیر 3 / 280 و خوارزمى 1 / 234.

منبع: کتاب پیام عاشورانوع مطلب : پیام عاشورا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات